Що таке диспраксія?

/Files/photogallery/1210.jpg

Диспраксія– це комплекс порушень координації руху, таких як ходіння, стрибання; рухів рук, які необхідні для письма, а також рота та язика, що призводить до неправильної вимови слів.

При дипраксії нервові клітини людини, які контролюють м’язи, працюють неправильно: вони проводять не всі імпульси чи утворюють неправильні зв’язки.

Серед причини диспраксії вчені виділяють генетичну схильність, родинну спадковість, патологічне протікання вагітності, в тому числі вплив токсичних речовин на дитину та матір, внутрішньоутробну асфіксію.

Симптоми диспраксії

Симптоми у дошкільному віці

У дошкільному віці диспраксія може виявлятися через відмову дитини гратися конструктором, складати пірамідку, пазли, мозаїку. Дитина може часто натикатися на різні предмети, людей.

Зверніть увагу на те, як дитина вимовляє слова. Через диспраксію мовлення може бути уповільненим чи складним для розуміння. Або дитина може мати проблеми з темпом, гучністю та інтонацією мовлення.

Через порушення рухів дитині складно навчитися стрибати, вона часто губить предмети та докладає зусилля, щоб їх утримувати.

Дитині з диспраксією складно малювати, розфарбовувати, наводити.

Вона погано орієнтуюється в просторі, має труднощі з визначенням правий-лівий, вправо-вліво.

Симптоми у шкільному віці

У школі в учнів диспраксія може виражатися поганим почерком.

Дітям важко копіювати інформацію з дошки та запам’ятовувати і виконувати інструкції, великі обсяги інформації та план висловлювання, тому вони часто повторюють один і той самий вислів.

Через порушення координації руху очей та рук учні з диспраксією уникають уроків фізкультури.

Також диспраксія ускладнює переміщення об’єктів з одного місця на інше, наприклад, гру в шахи.

Види диспраксії

Диспраксія впливає на різні типи рухів. Вирізняють такі категорії диспраксії:

Конструктивна диспраксія: дитина має порушення розуміння просторових співвідношень, тому їй важко застосовувати елементи будівельних конструкторів та малювати геометричні фігури.

Оромоторна диспраксія, або апраксія, заважає координації рухів м’язів, потрібних для вимовляння слів. Дитині з таким видом диспраксії важко розмовляти, її складно зрозуміти.

Психомоторна диспраксія: дитині важко виконувати послідовність рухів, наприклад, почистити зуби чи мити посуд.

Ідеомоторна диспраксія: учень відчуває складності під час виконання однокрокових мотороних задач, наприклад, розчісування волосся.

Що ж можна робити вдома, щоб допомогти дитині з диспраксією?

- Заохочуйте дітей до фізичної активності. Будь-яка гра, яка стимулює фізичну активність, допоможе вашій дитині розвивати рухові навички. Неважливо, які саме заняття - відвідування басейну або проста гра в хованки. Дитині з диспраксією корисні будь-які фізичні рухи. Ігри також можуть допомогти вашій дитині побудувати відносини з іншими дітьми.

- Вирішуйте головоломки. Пазли можуть допомогти вашій дитині поліпшити візуальне або просторове сприйняття. Вони також розвивають дрібну моторику. Пазли - чудова нагода весело провести час для всієї родини!

- Кидання мішечка з квасолею (горохом, піском...). Це може бути цікавий спосіб допомогти в розвитку координації рук і очей.

- Навчайте дитину введенню тексту з клавіатури. Такий спосіб може бути простішим для вашої дитини, ніж письмо за допомогою ручки.

- Використовуйте антистрес-кульки. Такі вправи допоможуть розвинути м'язи рук вашої дитини. А також можуть бути хорошим засобом для зняття стресу.

- Винагороджуйте дитину за її зусилля, за кожну спробу виконати нове завдання. Відзначайте навіть незначні успіхи. Сила похвали - велика сила!

Кiлькiсть переглядiв: 4430