Логопедичні прийоми словникової роботи з дітьми молодшого дошкільного віку (другий-третій рік життя) можна об’єднати в дві групи: прийоми, які допомагають дитині виділити у мовленні дорослих нове слово, запам’ятати його, зрозуміти значення (це – поповнення, збагачення і уточнення словника), та прийоми, які сприяють частому вживанню слова у мовленні дитини (це – активізація словника).

Логопедичні прийоми для активізації вживання нових слів

Логопедичний прийом "Запитання"

До логопедичних прийомів, що активізують вживання нових слів, належать, перш за все, запитання. Про предмети малюків питають як в простій формі: Хто це? Що це? – так і в складнішій: У що одягнений? Що везе? Кому шиє? Чим чистить?

Про знайомі дії в знайомій обстановці (наприклад, під час виконання режимних моментів) діткам задають не тільки такі запитання: Що ти робиш? Що робить мама? Їх треба питати також про те, що вони робили, що збираються робити. Це допомагає засвоїти взаємозв’язок і послідовність дій, закріпити вміння орієнтуватись у часі.

Запитання причинно-наслідкового характеру: Чому? Коли? Як? Куди? – важкі. Проте їх обов’язково потрібно вживати, пам’ятаючи про те, що діти починають розуміти реальні відношення між предметами раніше, ніж можуть виразити це словами.

Здатність розуміти питання про якості і властивості предметів: Яка? Який? Яке? – і відповідати на них також формуються поступово.

Логопедичний прийом "Порівняння"

Порівнюючи, діти виокремлюють ознаки, якості, помічають характерне, називають те, що помітили. Проте здатність порівнювати, співставляти об’єкти у цьому віці лише починає формуватися. Малюки часто, обстежуючи предмети, «приміряють» їх, співвідносячи, наприклад, геометричну форму з відповідними отворами в розвиваючій іграшці.

Мовленнєві вправи

Вони передбачають закріплення в пам’яті малюка назв предметів, дій, якостей, відношень, кількості. Логопедичний прийом «Назви слово» використовується для активізації іменників у мовленні («Що це? Що можна прасувати? – Сорочку, плаття, штани»); дієслів (Що робить лікар, вчитель, двірник?); прикметників та інших частин мови.

Логопедичний прийом "Продовження сказаного"

Цей логопедичний прийом використовується під час читання чи розповіді знайомих текстів: казок, віршів. Наприклад: «Жили-були дід і … баба», «Пішов котик на торжок, купив котик … пиріжок», «Жив-був дід та баба, і була в них Курочка … Ряба».

Отже, навчаючи дитину активному, правильному використанню нових слів, потрібно обов’язково контролювати цей процес, що створюватиме передумови для подальшого формування та вдосконалення мовлення.

Кiлькiсть переглядiв: 239