Фонематичий слух

- це здатність дитини виділяти і диференціювати фонеми рідної мови. Фонематичний слух формується з шестимісячного віку і перевіряється на рівні слова. Вже до року дитина повинна розуміти, де іграшка «ведмедик», а де іграшка «мишка». На основі фонематичного слуху формується сприйняття - уміння:

- визначати наявність або відсутність звуку в слові;

- визначати позицію звуку в слові;

- визначати лінійну послідовність звуків і їх кількість.

Особливо важливим фонематичний слух є для розрізнення фонетично дуже схожих слів наприклад: «коса – коза», «мишка — миска», «каска – казка – кашка».

Формування фонематичного слуху дуже важливе, так як його несформованість призводить до недоліків засвоєння письма, тобто до дисграфії, а також викликає труднощі і в оволодінні читанням. При своєчасному розвитку фонематичного слуху легше коректується і звуковимова дітей.

Ігри на розвиток фонематичного слуху

Мовні ігри починаються з простого:

якщо в 1, 5-2 роки дитину просять зобразити, як нявкає кішка, гавкає собака, бекає козу чи вівцю,

то в 2, 5-3 роки вже можна запропонувати малюкові закрити очі і на слух визначити, хто їде - велосипедист, велика машина або маленька, яка це птах кричить - ворона або горобець.

Корисною також буде гра з музичними інструментами «Що звучить?»

Вчимо дитину розрізняти висоту, силу, емоційне забарвлення і тембр голосу:

* Читаючи казки, говорите за героїв то низьким голосом, то високим. Потім запропонуйте дитині вгадати, кому належать голоси.

* Гра «Далеко - близько»: запропонуйте дитині вгадати, хто говорить «мяу», «му», «ко-ко», «гав». Розкажіть, що коли кошеня близько, голос звучить голосно, коли - далеко, голос його звучить тихо. Запропонуйте вгадати, де кошеня (далеко або поруч).

* Розкажіть дитині, як:

Плаче дівчинка - ААА (плаксиво)

Співає співачка - ААА (чистий звук)

Стогне хлопчик (у нього болить зуб) - ТОВ

Дивується дівчинка - ТОВ (з іншою інтонацією)

Гуде пароплав - УУУ

Попросити дитину вгадати по звуку, хто або що це, і повторити звук за Вами.

* Коли у дитини з'явиться самостійна мова, рекомендується грати з ним в «третій зайвий». Вимовте кілька однакових складів і один від них відрізняється, наприклад, «ба-ба-ба-па», і поцікавтеся, який з них зайвий. Спочатку «зайвий» склад ставте в початок або кінець ланцюжка, через кілька днів, коли карапуз буде легко справлятися із завданням, ускладните його, поставивши «зайвий» склад в середину ланцюжка: «Ба-па-ба-ба». Так само рекомендується грати не тільки з глухими-дзвінкими, але і з твердими-м'яким приголосними.

* Попросіть дитину виділити певний звук з послідовності звуків. Починайте з голосних. Наприклад, коли ви вимовляєте: «а, о, у, і, е», дитина, почувши звук «а», повинен грюкнути в долоні, або повторити «а», або тупнути ногою, і т.д. Пізніше те ж саме виконайте з приголосними.

* Гра «правильно-неправильно». Покажіть малюкові іграшку, назвіть її. Потім запропонуйте карапузові грюкнути в долоні, коли ви скажете це слово неправильно. Наприклад, ви показуєте дитині ляльку і вимовляєте: «Лялька». Потім говорите: «Лялька, гукла». Почувши «гукла», дитина повинна плеснути в долоні.

Явища природи. Гра впізнай по звуку

Кiлькiсть переглядiв: 1909